Блог

Статьи

«Кошмарити неможливо припинити». Розбираємо зміни в законодавстві щодо захисту кредитних боржників — RU

19 березня Верховна Рада України, в другому читанні, ухвалила законопроєкт № 4241 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості».12 квітня Законопроєкт підписаний Президентом України.

Чого чекати від данного Закону звичайним українцям? Чи зміниться ситуація, яка склалася навколо ринку простроченої заборгованості і на сьогодні більше нагадує кримінальне вимагання, ніж цивілізоване стягнення заборгованості. Спробуємо розібратися!

Що ми маємо на сьогодні?

В силу різних обставин, позичальники, котрі взяли кредит за умовами банківського договору або договору мікрокредиту з різного роду установами, кіоски яких на вулицях наших міст ростуть, як гриби після дощу, не може повернути борг. Після цього його борг продають факторинговій або колекторській компанії і…  починається… Телефонні дзвінки, листи боржнику та його родичам, близьким з вимогою погасити борг. Часто такі дзвінки лунають в необмеженій кількості і у будь-який час доби. Особи, які телефонують рідко представляються та дотримуються якогось етикету чи коректного тону бесіди. Часто такі дзвінки супроводжуються погрозами фізичного насильства над боржником та його близькими.

Така поведінка колекторів призводить навіть до фатальних наслідків  –   стає причиною самогубства позичальників.

Що ми отримаємо з прийняттям Закону?

  • Законопроектом пропонується наділити Національний банк України повноваженнями із здійснення нагляду за додержанням банками, іншими фінансовими установами та особами, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, а також колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог до взаємодії зі споживачами при  врегулюванні простроченої заборгованості (вимог до етичної поведінки).
  • Протягом трьох місяців, з моменту набрання Законом чинності, має бути створений публічний Реєстр колекторських компаній, де повинні бути зареєстровані усі без винятку колекторські та факторингові компанії.
  • Банкам та фінансовим установам буде заборонено користуватися послугами компаній не включеними до вказаного реєстру.
  • Доступ до реєстру буде цілодобовим, безкоштовним та відкритим для усіх громадян.

Якщо Вам телефонують з компанії, яка не підтверджена в реєстрі –  щодо Вас здійснюють протиправну діяльність, які працюють порушуючи закон. 


Крім того, Закон передбачає встановлення правил етичної поведінки колекторі у взаємодії з позичальниками.

  • Під час першого контакту зі споживачем колектор зобов’язаний назвати своє ім’я та прізвище, назву компанії, яку він представляє та її контактні дані, правову підставу для контакту зі споживачем, розмір боргу (тіло кредиту, відсотки, пеня, штраф, неустойка).
  • Закон забороняє неетичні форми поведінки колекторів у тому числі дзвінки вночі, погрози, шантаж, введення в оману стосовно наслідків несплати боргу та вимоги від родичів та близьких взяти на себе зобов’язання зі сплати боргу.
  • Також забороняється збирати та обробляти персональні дані позичальника такі, як робочий графік, інформацію з соціальних мереж, особисті фотографії тощо.

За порушення вищевказаних вимог передбачена відповідальність. Від штрафів до виключення з Реєстру колекторських компаній, що в свою чергу позбавляє можливості здійснювати таку діяльність.

Контроль за діяльністю колекторів покладається на фінансові установи, які з ними співпрацюють.

Якщо колекторська компанія двічі, протягом року, порушує вищевказані правила, фінансова установа зобов’язана розірвати з нею договір та повідомити про це Національний Банк України.

Крім того, Закон встановлює низку вимог до продажу кредитних портфелів фінансовим установам.

  • Так, зокрема, продаж таких боргів може здійснюватися лише установі, яка має відповідну ліцензію на надання послуг кредитування або факторингу.
  • Також, кредитодавець зобов’язаний повідомити позичальника про відступлення права вимоги за його кредитним договором протягом 10 днів з моменту такого відступлення.

Вищенаведені зміни в законодавстві дуже важливі та актуальні.

Однак, як показує досвід і практика, нам усім потрібно буде пройти довгий шлях від теоретичних викладок до практичного застосування, яке б дійсно відповідало актуальним запитам та проблемам суспільства.
 

Коли Вашими правами нехтують колектори, ми рекомендуємо фіксувати всі порушення та звертатись до фінансових установ, що з ними співпрацюють та, за необхідністю, суду та правоохоронних органів. У колекторів є право інформувати та робити все можливе в рамках закону для стягнення боргу. Але немає права на кошмар, переслідування та неетичну поведінку.    


Олексій Гаєвський, адвокат, керуючий партнер АО Legard

Вернуться назад