Визнання батьківства — RU
Здавалося б, що може бути прекрасніше за народження дитини. Новоспечені батьки в мить відчувають повноту свого сімейного щастя. І, якщо офіційні подружжя автоматично стають мамою і татом, то в цивільному шлюбі все трохи інакше.
До жінки питань не так вже й багато — вона визначається матір’ю дитини на підставі документів з пологового будинку. А ось чоловік може бути визнаний батьком або через РАЦС, або з юридичною допомогою через суд.
Як визнати батьківство: можливі варіанти
В Україні існує три способи встановлення походження дитини від батька:
- За законом, якщо батьки перебувають в офіційному шлюбі. Згідно ст. 122 Сімейного кодексу України (СКУ) дитина, зачата і (або) народжена у шлюбі, вважається дитиною подружжя. Для реєстрації дитини батьки подають свідоцтво про шлюб і документ з пологового будинку.
- Добровільний порядок, якщо батьки не перебувають в офіційному шлюбі. Якщо чоловік і жінка не перебувають в офіційному шлюбі, то походження дитини від чоловіка встановлюється згідно їх спільної заяви (ст. 125 СКУ).
- За рішенням суду. Встановлення факту походження дитини від чоловіка можливо також за рішенням суду (п.3 ст.125 СКУ).
1. По закону: презумпція батьківства
Для початку визначимося з «презумпцією». Презумпція — припущення, що визнається істинним, поки не доведено протилежне.
У нашому контексті передбачається, що чоловік, будучи офіційним чоловіком жінки, автоматично вважається батьком її дитини. Нікому нічого доводити не потрібно: народили дитину, взяли довідку з пологового будинку, свідоцтво про шлюб, і протягом місяця зареєстрували нову людину в РАЦСі.
Юрист з питань сімейного права звертає увагу на наступне. Бувають випадки, коли сім’я розпадається до народження дитини. Якщо дитина народжується до закінчення 10 місяців з моменту розпаду сім’ї, то вона вважається дитиною подружжя.
Колишнє подружжя може подати спільну заяву про невизнання чоловіка батьком дитини, але тільки в разі, якщо інший чоловік визнає себе батьком дитини. Це повинно бути також підтверджено спільною заявою матері дитини та її новим чоловіком.
Добровільний порядок визнання батьківства
У разі, коли чоловік і жінка не перебувають в офіційному шлюбі, то визнання батьківства можливо за спільною заявою. Для цього зовсім не обов’язково звертатися в суд.
Юрист з питань сімейного права, який займається питаннями визнання батьківства, рекомендує заздалегідь заповнити бланк заяви та підготувати всі необхідні документи для подачі в РАЦС. Із заявою знадобляться паспорта батьків і документ з пологового будинку.
Бланк спільної заяви затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/2 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» з усіма доповненнями і правками.
Заяву необхідно подавати разом, щоб встановити факт добровільності намірів чоловіка і жінки. Якщо такої можливості немає, то подати заяву можна за допомогою юриста з сімейного права на підставі довіреності.
Буває і так, що батьком дитини стає неповнолітній. В цьому випадку юнака запишуть батьком дитини, але до відома будуть поставлені його батьки, опікуни або піклувальники неповнолітнього. Тобто можливий невеликий скандал, але заборонити юнаку записувати себе батьком дитини матінки-тітоньки не мають права.
Ось здавалося б і все: народили, заяву написали, документи взяли і зареєстрували немовля. Добровільний порядок визнання батьківства — не самий складний процес. Але не забувайте, що в даному розділі йдеться про людей, які з певних причин не перебувають в офіційному шлюбі. Тому, щоб уникнути можливих проблем, краще заздалегідь проконсультуватися з юристом з питань сімейного права. Це допоможе захистити вашу дитину від зайвих проблем в майбутньому.
Визнання батьківства за рішенням суду
Досить часто плутають поняття «визнання батьківства» та «встановлення батьківства». У юридичній практиці це абсолютно різні правові процеси.
Процедура визнання батьківства полягає у визначенні спорідненості між чоловіком і дитиною в судовому порядку.
Встановлення ж батьківства — також судова процедура, яка можлива лише після смерті чоловіка. Це можливо тільки в тому випадку, якщо в Книзі реєстрації народжень запис про батька дитини проводиться за прізвищем та громадянством матерії, а ім’я та по-батькові дитини вписують за її вказівкою.
Але повернемося до процедури визнання батьківства через суд. Мета судового засідання — визнати конкретну особу батьком дитини.
Позовної давності ця категорія справ не має. Але, якщо чоловік вважає себе батьком дитини жінки, яка на момент зачаття була одружена з іншим, то тут може бути виняток. Він може протягом 1 року з моменту, коли дізнався про своє батьківство, подати відповідний позов.
Відповідачем за даним позовом виступатиме чоловік, який до цього вважав себе батьком дитини.
Усі справи про визнання батьківства розглядаються в судах виключно на підставі позовної заяви. Така заява готується і подається згідно з нормами Цивільного процесуального кодексу України.
До позовної заяви в обов’язковому порядку необхідно прикріпити:
- квитанцію про сплату судового збору (704, 80 грн до 01.01.2019);
- копію свідоцтва про народження дитини, якщо така є на руках;
- інші документи, що підтверджують факти спорідненості між позивачем та дитиною.
Позовну заяву до суду про визнання батьківства можуть подавати:
- мати дитини;
- його опікун чи піклувальник;
- сама дитина, коли досягне повноліття;
- чоловік, який вважає себе батьком дитини.
При підготовці до судового засідання ваш адвокат буде збирати низку доказів про спорідненість між чоловіком і дитиною:
- показання свідків;
- письмові та речові докази;
- фотографії, рахунки, листи тощо;
- аудіо- та відеозаписи;
- висновки експертів.
Генетична експертиза
Важливим і незаперечним доказом в цьому процесі є генетична експертиза або так званий «тест ДНК». Проводиться така експертиза тільки за рішенням суду, і з ймовірністю в 99,99% може довести спорідненість між чоловіком і дитиною.
Якщо ж ви проти волі чоловіка хочете визнати його батьком дитини, і суд постановив про проведення генетичної експертизи, то імовірного батька тільки доставлять до медичного закладу. Проти волі взяти генетичний матеріал в Україні неможливо.
Якщо рішенням суду конкретний чоловік визнаний дитиною батька, то в свідоцтво про народження вносяться зміни і видається новий бланк.
У спірних юридичних процесах дуже важлива грамотна робота юриста. Фахівець із сімейного права зможе заздалегідь оцінити всі можливі ризики у майбутній справі і максимально підготуватися до процесу. Це, в свою чергу, гарантує результат, який максимально враховує ваші інтереси. Саме тому важливим є своєчасне звернення до юриста за сімейним правом у Києві чи будь-якому іншому місті.