«Дія.Сіті»: позитивна динаміка для IT-індустрії чи вирок для малого ІТ-бізнесу

Розмов та дискусій про Дія.Сіті в мережі можна знайти безкінечно багато. Обговорювали на своїх майданчиках цю тему також і Мінцифри. До проходження відповідного законопроєкту через парламент – в основному це були тільки розмови. Тепер дивимось по фактам як це має працювати та що вписали в законопроєкт.    

Основна концепція «Дія.Сіті» – запровадження нового, більш сприятливого, податкового режиму. Мета – розвиток ІТ-індустрії.

Фактично «Дія.Сіті» дозволяє ІТ-бізнесу обрати альтернативну схему податкового структурування, адже: по-перше, передбачає добровільний вступ до «Дії.Сіті»; по-друге, встановлює заборону на внесення змін до закону протягом 15 років з моменту першої реєстрації в «Дія.Сіті». Викладена ідея у відповідному законопроекті №4303 «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі для зручності – Законопроєкт).


Правда, скористатися альтернативною податковою схемою зможуть далеко не всі. Оскільки ідея створити віртуальне бізнес-місто фактично зумовлює виникнення нового суб’єкта  – резидента «Дія.Сіті». До якого встановлюється ряд вимог.

Зокрема, українська версія «Кремнієвої долини» буде доступна для:

 1. Юридичних осіб, що зареєстровані на території України. Тобто, фізичним особам-підприємцям вхід заборонений.
 2. Компаній, середньомісячна кількість працівників та гіг-спеціалістів (підрядників та виконавців за цивільно-правовими договорами) яких становитиме не менше 9 осіб.  
 3. Компаній, які виплачуватимуть працівникам (підрядникам, виконавцям за цивільно-правовим договором)  місячну винагороду, середній розмір якої становить не менше, ніж 1 200 Євро.
 4. Компаній, які здійснюють передбачений законопроектом вид діяльності. Зокрема, до таких видів діяльності відносяться: комп’ютерне програмування, консультування з питань інформатизації, діяльність із керування комп’ютерним устаткованням, видання комп’ютерних ігор та видання іншого програмного забезпечення, надання програмних продуктів, в тому числі комп’ютерних ігор, у режимі онлайн, навчання комп’ютерній грамоті та інші види.
 5. Компаній, дохід яких від вищевказаних видів діяльності (кваліфікований дохід) становить 90 % від загального доходу. 

Звісно, якщо юридична особа не відповідає вищевказаним вимогам, їй надається річний термін для того, щоб стати на шлях виправлення. Правда, тут знову ж таки, встановлюється ряд вимог до резидента «Дія.Сіті», які є темою для окремої статті.

В свою чергу, взамін на відповідність зазначеним вимогам юридичним особам пропонується спеціальний режим оподаткування. А саме:

 1. Податок на дохід юридичної особи не сплачується. Лише у разі виведення капіталу (розподілу прибутку між засновника) сплачується податок у розмірі 9 %. Тоді як на сьогодні діє механізм, за яким сплачується податок у розмірі 18 %, якщо юридична особа перебуває на загальній системі оподаткування. 5 %, якщо юридична особа зареєстрована як платник єдиного податку третьої групи.
 2. Витрати компанії на гіг-спеціаліста або працівника будуть складатися з:
  • Єдиного соціального внеску у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати (1 320 грн.).
  • Податку на дохід фізичної особи – 5 % від грошової винагороди.
  • Військового збору – 1,5 % від грошової винагороди.

Для порівняння, податкове навантаження на ФОП, який зареєстрований як платник єдиного податку третьої групи складається з аналогічних витрат, за винятком сплати військового збору.

Таким чином, як резиденти «Дія.Сіті», так і ІТ-бізнес, який не потрапив у групу «обраних» при правильному структуруванні нестимуть майже однакове податкове навантаження. Тобто, якщо компанія хоче наймати працівників, але при цьому не хоче плати невиправдано великі податки, то «Дія.Сіті» все таки пропонує досить привабливу модель оподаткування. Якщо ж така новинка, як «Дія.Сіті» не викликає довіру, то є альтернатива – правильне податкове структурування з використанням третьої групи єдиного податку. 

Зараз законопроєкт пройшов перше читання в парламенті та у депутатів є можливість вносити правки. Тож чекатимемо оновлень.

Допомогу в податкових спорах та щодо адвокатського захисту Вашої компанї, Ви можете отримати в адвокатів Legard: +38 (099) 701-68-00Інна Тута,
адвокат Legard