Блог

Поради адвоката

Пошкодження майна підприємства внаслідок воєнних дій

20 березня 2022 року Кабінет міністрів України затвердив постанову «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації». Проте виникає логічне питання: чи кожне підприємство, майну якого була завдана шкода, може розраховувати на відшкодування збитків?

Існують такі шляхи відшкодування шкоди: 

  • за рішенням органів судової влади України.
  • за рішенням міжнародних судових органів.

На даний час маємо лише теоретичне підґрунтя для відшкодування завданих збитків. При цьому невідомо, рішення якого саме органу змусить російську федерацію виплатити шкоду за всі зруйновані чи пошкоджені об’єкти.

Уряд зацікавлений в існуванні механізму, при якому держава Україна в інтересах усіх приватних осіб зможе пред’явити майнові вимоги до держави-агресора. Тому зараз (а, за неможливості, після війни) потрібно зосередитися на фіксуванні та описі шкоди, яка була завдана майну вашого підприємства.

Основними показниками, за якими оцінюються шкода та збитки є: 

  • вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна; 
  • упущена вигода (доходи, які підприємство могло б реально одержати за звичайних обставин, якби його майно не було знищене чи пошкоджене).

Визначення шкоди та збитків підприємств здійснюється відповідно до методики, затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Фонду державного майна, за погодженням з Мінреінтеграції.

Повернутися назад