Блог

Поради адвоката

ОСОБЛИВОСТІ ДОПИТУ СВІДКА ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ

Допит – у деяких він викликає страх, а іноді це звична справа, особливо якщо ви займаєтеся бізнесом в Україні або маєте статус адвоката. Останнім часом я все менше зустрічаю клієнтів, які не знають особливості проведення та поведінки на допиті. Спілкуючись зі своїми клієнтами, адвокатами, слідчими – дійшов до певних висновків, що дали мені змогу виробити тактичні прийоми, які я використовую у своїй практичній діяльності.

І. Підготовка до допиту. Головною умовою для виклику на допит в якості свідка є наявність порушеного кримінального провадження, в якому виникла необхідність проведення слідчої дії – допит. Особливістю при проведені допиту – є його обов’язкова фіксація за допомогою протоколу. В іншому випадку це звичайне опитування, яке носить добровільний характер і від якого можна відмовитися без будь-яких правових наслідків для себе. На допит не слід брати з собою зайвих речей, оскільки після закінчення допиту, посадові особи органу досудового розслідування можуть змінити ваш статус зі свідка на підозрюваного, після чого здійснити обшук, тимчасово вилучити наявні при вас речі, а також затримати. Перед візитом на допит, слід обов’язково дізнатися причину такого виклику, адже слід розуміти для чого викликають і про що можливо будуть питати.

Перед допитом адвокат повинен підготувати і розповісти клієнту про його права та обов’язки, а за один день до дати передбачуваного допиту, необхідно провести підготовку у вигляді «моделювання допиту», щоб психологічно полегшити стан клієнта і заспокоїти його під час самого допиту. Обрання тактики допиту має строго індивідуальний характер в залежності від того, в якості кого вас викликають, та виду кримінального правопорушення.

ІІ. Основні правила поведінки клієнта на допиті.

На допиті потрібно вести себе спокійно і впевнено. Перший етап допиту починається з встановлення особи та її анкетних даних. У процесі допиту необхідно відповідати на питання простими реченнями, гранично та коротко. Не потрібно перебивати слідчого під час задавання питання, дослухати питання до кінця і не з поспіхом надати відповідь на нього. Завжди потрібно знати той факт, що свідок може не пам’ятати будь-яку інформацію, і це не є правопорушенням і не може бути витлумачено, як створення перешкод для слідства. Якщо не впевнені в інформації, не поспішайте надавати відповіді. В такому випадку, щоб убезпечити себе, можна використовувати такі слова як: «наскільки пам’ятаю», «зараз не можу відповісти на це питання, мені необхідно підняти записи», «не пам’ятаю».

Слідчі на допиті поділяються на три види:

1) Слідчий, який намагається зав’язати дружню бесіду. Даний слідчий психологічно і юридично грамотно підкований – з таким слідчим складно змоделювати його подальші дії і тому ні в якому разі не можна бути відвертими, так як така бесіда – це найчастіше спосіб маніпулювання з метою налагодити контакт. Відповідайте тільки на поставлені питання, не говоріть зайвого, стежте за тим, щоб всі питання і відповіді вносилися до протоколу.

2) Слідчий, який просто виконує свою роботу і йому не важливий результат допиту. В цьому випадку боятися нічого, тому що це, як правило, «новачки», які щойно прийшли в правоохоронну систему і питання їм дали «старші товариші» до початку допиту, або його попросили провести так званий «формальний» допит. В даному випадку можна відповідати на питання, а в разі невпевненості в інформації посилатися на статтю 63 Конституції України.

3) Слідчий, який намагається себе показати всезнаючим в законодавстві або емоційно не врівноважений. Як правило, дана категорія слідчих здійснюють багато процесуальних порушень прав свідка. В такому випадку адвокату, що бере участь в даній слідчій дії, необхідно намагатися ліквідувати пресинг, який чиниться на клієнта, а в разі продовження тиску припинити допит і перенести його на іншу дату в зв’язку з тим, що слідчий чинить психологічний тиск на клієнта і ставиться зухвало.

III. Використання правової допомоги адвоката під час допиту.

Під час допиту не потрібно забувати звертатися за правовою допомогою до адвоката. На це у клієнта, якого допитують, є гарантоване право. Краще запитати у адвоката: «Чи повинен я відповідати на це питання?», – ніж дати зайву інформацію слідчому, і щоб таку відповідь не було використано проти Вас. Основне завдання адвоката – захист клієнта від тиску зі сторони слідчого і надання останньому професійної правової допомоги під час проведення допиту. Так само потрібно пам’ятати, що адвокат на допиті – це особа, яка стежитиме за дотриманням прав клієнта. Він не має право відповідати на запитання слідчого, і перешкоджати проведенню допиту в разі відсутності процесуальних порушень.

Адвокат повинен правильно донести клієнту, у разі коли останній починає плутатися і йому потрібна порада, він має право заявити слідчому про бажання скористатися консультацією адвоката, і отримати дозвіл вийти в коридор або залишитися в кабінеті наодинці. Іноді, в процесі допиту, адвокат сам може заявити дане прохання слідчому, у разі побоювання дачі показань клієнтом не на свою користь. Слідкуйте, щоб допит тривав не більше 3-х годин, так як затягнутий допит психологічно вимотує, і не завжди можна оперативно зорієнтуватися в питанні, у зв’язку з чим допустити помилки.

ІV. Застереження від банальних помилок.

Перед підписанням протоколу потрібно уважно його прочитати і при необхідності виправити помилки. Якщо в протоколі є неточності, обов’язково вкажіть на них. Підписувати необхідно кожну сторінку протоколу і після кожної відповіді. Так само, при допиті потрібно пам’ятати, що навідні запитання – заборонені, а задавати їх є порушенням. Одночасно кожен має право скористатися ст. 63 Конституції України та відмовитися давати показання або відповідати на запитання. Однак відмовитися від дачі показів на підставі ст. 63 Конституції України не так легко, адже слідчий по-своєму може трактувати Основний закон України і посилатися на те, що «під цю статтю не підпадає ця інформація, а тільки та, яка може привести до звинувачення свідка і т.д.». У такій ситуації, слід відмовитися від дачі показань на підставі ст. 18 КПК.

V. Прийшли на допит, а виявилося – для надання зразків підпису.

Якщо слідчий намагається відібрати зразки почерку, підпису або голосу, то свідок може відмовитися від дачі таких зразків згідно ст. 63 Конституції (судова практика допускає так широко трактувати цю статтю, вважаючи дачу своїх зразків як дачу показань щодо себе). В ст. 70 КПК серед обов’язків свідка не згадується про необхідність дачі зразків підпису, в той же час, прошу взяти до уваги, що за відмову від дачі зразків підпису свідок не може бути притягнутий до відповідальності.

VII. Не явка на допит.

Якщо ви розписалися про отримання повідомлення про виклик за три дні до дати допиту, то явка на допит є обов’язковою, за винятком поважних причин, що прямо перешкоджають явці, про які слід своєчасно та у письмовому вигляді повідомити слідчого. Не з’явитися на допит можна тільки з поважних причин на підставі положень п.6 ч.1 ст.66, ст.92, п.4 ч.1 ст.138, ст.224 КПК: відсутність особи в місці проживання протягом тривалого часу , внаслідок відрядження, подорожі, місце проведення допиту є істотною відстанню і значними витратами. Останнім часом, склалася така тенденція, що слідчі дуже часто почали викликати свідків з інших міст, а в такі випадки є повне право попросити компенсацію витрат на дорогу, але дане прохання потрібно викласти в письмовому вигляді. В такому випадку допит може взагалі не відбутися, або можна викрити додатковий час для підготовки до нього.

Повернутися назад