Blog

Because of the lawyer

Історія одного розлучення – EN

Здавалося б, звичайний вечір. Такий, як багато інших вечорів. І несподівано для себе жінка вирішила не боятися бути чесною і все сказати чоловікові. Про те, що перестала вірити в їхнє майбутнє. Про те, що втомилася постійно чекати казкового моменту, коли все налагодиться. Спокійно і без сліз. Говорячи все це, вона хотіла, щоб він, її чоловік, батько дитини, взяв за плечі і все розклав по поличках. Але реакція була іншою — подаємо на розлучення. Стало страшно: як пояснити дитині, де тато, де шукати роботу, як будувати нові відносини.

Вранці істеричні запити в інтернет не принесли полегшення. Питань було багато: розлучення, є дитина, суд, позов, аліменти, ЗАЦС, розлучення без відвідування, адвокат по сімейних справах київ, сімейний кодекс, адвокат з питань сімейного права і так далі.

За тиждень від обсягу інформації голова пішла обертом, а чоловік тим часом вирішив, що погарячкував. Давай спробуємо ще раз. Про дитину подумай. Минув ще тиждень. Я дзвонив три рази, ти не відповіла. Я все зрозумів. Розлучаємося.

Повторюватися наша героїня не стала. Знаючи характер свого чоловіка, вона передбачала, що процес «розлучаємося — дай ще шанс» може тривати нескінченно. Тому вирішила дізнатися всі сценарії розвитку подій від адвоката з питань сімейного права.

По-перше, не потрібно самій сидіти і вчитуватися в кодекси. Та й не зовсім зрозуміло, що з цими знаннями робити. По-друге, практикуючий сімейний адвокат знає, в якому випадку, чим керуватися і куди звертатися. По-третє, він допоможе правильно скласти і зібрати всі документи. Адже в сім’ї є малолітня дитина, і розлучення має відбутися через суд.

І найголовніше — професійний адвокат з питань сімейного права готовий разом з вами пройти цей нелегкий шлях і вберегти від помилок.

Розлучення в Україні: що потрібно знати

Сім’я — це соціальний організм, життєдіяльність якого регулюється законодавчими актами. І, якби не звернення за допомогою до сімейного адвоката, наша героїня загрузла б у нескінченних статтях двох кодексів — сімейного та цивільно-процесуального. Саме вони є головними в регулюванні всіх сімейних спорів.

Отже, розірвання шлюбу можливе в двох інстанціях — РАГСі і суді.

Розлучення через РАГС можливе, якщо:

 • обоє згодні на розірвання шлюбу і у них немає спільних неповнолітніх дітей;
 • за заявою одного з подружжя, якщо другий визнаний судом недієздатним і безвісно відсутнім.

Розлучення через суд буде відбуватися, якщо:

 • у подружжя є спільні неповнолітні діти;
 • один з подружжя ухиляється від розірвання шлюбу в РАГСі.

Законодавством України також передбачені випадки, коли розлучення неможливе:

 • чоловік не може подати на розлучення в період вагітності його дружини;
 • протягом першого року після народження дитини.

Але в кожному правилі є винятки. У разі, якщо дії одного з подружжя визнано протиправними, або визнаний факт батьківства іншим чоловіком, то суд прийме до розгляду позовну заяву про розірвання шлюбу.

Розлучення рішенням суду і роль адвоката з питань сімейного права

Те, що розірвання шлюбу буде відбуватися через суд, було зрозумілим. Але лише завдяки адвокату по сімейних справах стало відомим, що тут можна діяти за двома сценаріями. Обидва через суд, обидва варіанти передбачені Цивільним процесуальним кодексом України, але зовсім різні за своєю суттю.

Варіант № 1. У порядку загального виробництва за спільною заявою подружжя (далі — розлучення за згодою)

В цьому випадку до суду подається не позовна, а спільна заява, підписана обома з подружжя.

Варіант № 2. За позовом одного з подружжя в порядку позовного провадження (далі — розлучення за позовною заявою)

В даному випадку один з подружжя подає позовну заяву до суду і чекає засідання суду.

Ми розглянемо більш детально, які дії необхідно зробити подружжю в кожному з варіантів.

Вибір територіального суду

При розлученні за погодженням приходити потрібно за місцем реєстрації одного з подружжя або за місцем реєстрації обох.

При розлученні за позовною заявою — за місцем реєстрації відповідача. Але Цивільним процесуальним кодексом передбачено, що позовна заява може бути подана за місцем реєстрації позивача, якщо з ним проживають малолітні діти, або він не може звернутися до іншого суду за станом здоров’я. Ці умови необхідно підтвердити документально.

Складання заяви про розірвання шлюбу

У обох варіантах заяви складаються відповідно до вимог процесуального законодавства. У разі розлучення за погодженням заява підписується обома з подружжя. У іншому випадку — позивачем.

Зважаючи на те, що неправильно складена заява може затягнути процес розлучення на місяці, при її складанні необхідно керуватися Цивільним процесуальним кодексом України.

Якщо ж ви хочете захистити себе від переживань і можливих помилок, то краще одразу звернутися за допомогою до адвоката з питань сімейного права. Тому що так отримаєте на руки заяву, позовну або спільну, яка буде відповідати всім вимогам процесуального законодавства.

Сплата судового збору

Відповідно до ст.4 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір за подачу заяви про розірвання шлюбу складе 0,4 розміру прожиткового мінімуму. До 01 січня 2019 року його розмір становить 704,80 грн. Квитанцію про сплату судового збору необхідно подати разом із заявою.

Подача заяви в суд

Для того, щоб подати в суд заяву про розірвання шлюбу, необхідно зібрати повний пакет документів. В ньому повинні бути:

 • спільна заява / позовна заява;
 • ксерокопія паспортів обох з подружжя;
 • ксерокопія ідентифікаційних кодів подружжя;
 • ксерокопія свідоцтва про народження дитини;
 • оригінал свідоцтва про реєстрацію шлюбу;
 • квитанція про сплату судового збору;
 • якщо в суді вас представлятимуть треті особи, то документ, що підтверджує їх повноваження.

Крім того, в разі розлучення за позовною заявою до пакету документів необхідно додати:

 • довідку про склад сім’ї;
 • інші документи, що підтверджують прохання в заяві.

При розлученні за погодженням до заяви необхідно додати копію нотаріально завіреного договору «Про виховання і забезпечення дитини після розлучення батьків».

По суті, цей договір регулює всі питання, пов’язані з проживанням дитини, її матеріальним забезпеченням, оздоровленням, навчанням і так далі.

Іноді подружжю вкрай складно все висловити і передбачити, тому кваліфікована допомога сімейного адвоката зможе вирішити питання зі складанням договору з урахуванням всіх потреб вашої дитини.

Терміни розгляду

При обопільній згоді подружжя розірвання шлюбу зазвичай відбувається через 40-50 днів після подачі заяви. Важливо розуміти, що на засіданні суду необхідна присутність обох.

У випадку з розлученням за позовною заявою процес може розтягнутися на більш тривалий термін. Відповідач може не з’являтися до суду, переносити засідання з поважних причин і створювати різні проблеми.

Суд може надавати подружжю місяць на примирення. Якщо воно не відбудеться, то буде прийнято рішення про розірвання шлюбу.

У разі, якщо подружжя передумало розривати шлюб, то воно може відкликати свою заяву про розірвання шлюбу.

Штамп в паспорті: ставимо чи ні

Ставити штамп у паспорті вже не обов’язково.

З 1 жовтня 2016 року діє змінений ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Відповідно до закону після розлучення штамп в паспорті старого зразка не ставиться.

Але можна звернутися в РАЦС і на підставі рішення суду про розірвання шлюбу вимагати цей штамп поставити. Якщо співробітники РАЦСу відмовляться це зробити, то необхідно затребувати письмове пояснення.

Повернення дівочого прізвища

Якщо дружина після розірвання шлюбу хоче повернути собі дівоче прізвище, то це необхідно зазначити в заяві про розірвання шлюбу.

Чому важливе своєчасне звернення до сімейного адвоката

Перед тим, як звернутися до сімейного адвоката в Києві, наша героїня думала, що її розлучення займе кілька місяців і буде вкрай напруженим.

Причин так думати було кілька:

 • вона не знала, як правильно написати позовну заяву;
 • розуміла, що не зможе постійно їздити в інше місто на засідання суду (чоловік має реєстрацію в іншому місті);
 • усвідомлювала, що чоловік на судове засідання не з’явиться;
 • не була впевнена, чи подавати на аліменти або можливо вийде домовитися.

Після звернення до адвоката з питань сімейного права хід подій був змінений. Перше, що порадив адвокат, це заспокоїтися і взяти тайм-аут у з’ясуванні стосунків з чоловіком. В результаті стало можливим домовитися про подачу спільної заяви і сподіватися на спокійне розлучення.

Було підготовлено спільну заяву і договір про виховання і матеріальне забезпечення дитини. Погоджено, що заява буде подана за місцем реєстрації дружини.

І так, досвідчений сімейний адвокат, завжди точно зорієнтує щодо термінів судового розгляду.

Заплативши за юридичні консультації, наша героїня отримала натомість набагато більше: впевненість у своїй позиції, професійну юридичну допомогу, психологічну підтримку та економію свого часу. А також можливість без зайвого сивого волосся почати все з чистого аркуша.

Розлучення — це завжди сильний стрес. Не дарма психологи ставлять його на друге місце по тяжкості сприйняття після втрати близької людини. У такий період життя важливо заручитися підтримкою і допомогою сімейного адвоката, адже переживання та емоції можуть позбавити людину здатності тверезо мислити. А в стресовому стані можна зробити чимало помилок, які приведуть до неприємних наслідків.

Бережіть своє здоров’я і час, а рішення важливих юридичних питань залиште професійному адвокату з питань сімейного права.

За консультаціями та супроводом адвоката по сімейним справам звертайтесь до АО Legard – +38 (099) 701-68-00

Або заповніть форму на нашому сайті та наш спеціаліст Вам невідкладно зателефонує.

Come back